
2020.01.09
Téli tüzelés – hogyan fűtsünk helyesen?
A légszennyezettség az egyik legjelentősebb egészségügyi kockázati tényező. A levegőminőség javítása, a szennyezőanyagok kibocsátásának csökkentése közös érdekünk.
Nem mindegy, hogy mivel és hogyan fűtünk.
A legismertebb tüzelőanyagok a fa, szén és a földgáz.
A tüzelőanyag minél tökéletesebb elégetésével csökkenthető a felhasznált tűzifa mennyisége és megvalósítható a környezetkímélő üzemeltetés is! Ezért nagyon fontos, hogy tüzelőberendezéseink kialakítását szakemberre bízzuk és gondoskodjunk a rendszeres karbantartásról.
Mit ne égessünk?
Egészségünk és környezetünk védelme érdekében a következőkben szeretnénk bemutatni, hogy mely anyagok elégetése tilos a háztartási berendezésekben.
A hulladékok elégetésére a háztartási tüzelőberendezések alkalmatlanok. A nem megfelelő körülmények között az égetés során keletkező légszennyező szennyezőanyagok közvetlenül és hosszabb távon közvetve komolyan veszélyeztetik az emberi egészséget. Ezért Magyarországon a hulladékok nyílt téri vagy háztartási tüzelőberendezésben történő égetése több mint 15 éve jogszabályilag tilos. A hulladékégetés jogsértő tevékenység, többszázezer forintig terjedő bírsággal sújtható.
A kezeletlen fa és a papír kivételével tilos minden hulladék elégetése, beleértve például az alábbiakat is:
- úgynevezett „kezelt” fa, tehát festett, lakkozott (pl. régi ablakkeret, ajtók, raklapok stb.),
- rétegelt lemez, bútorlap,
- építési fahulladék,
- színes, „fényes” papírhulladék,
- petpalack, műanyag hulladék,
- autógumi, használt ruha, rongy,
- fáradt olaj, üzemanyag.
Az előbb említett anyagok elégetésekor a bennük található, vagy kezelés következtében felhordott, különböző mérgező vegyületek a levegőbe és a hamuba kerülnek, ezáltal szennyezve a környezetet, közvetlenül károsítva az egészségünket. Ezen túl, a nem rendeltetésszerű használat miatt a készülék garanciáját is elveszíthetjük.
Mit tehetek én? - A környezetbarát tüzelés 10 parancsolata
- Fűtési és meleg víz előállítási igényemnek és lehetőségimnek megfelelő, a lehető legkörnyezetbarátabb tüzelőberendezést telepítem otthonomba.
- A tüzelőberendezést és a hozzá tartozó kéményrendszert szakember segítségével helyezem üzembe.
- Felelős erdőgazdálkodásból származó tűzifát vásárolok.
- A tűzifát időjárásálló tűzifatárolóban szárítom legalább 12 hónapig.
- A tüzelőberendezést környezetbarát módon rakom meg és gyújtom be.
- A tüzelés során biztosítom a szükséges égéslevegőt.
- Gondoskodom otthonomban a megfelelő hőszigetelés kialakításáról.
- A tüzelőanyaggal takarékoskodom, a hőmérsékletet a takarékosság figyelembe vételével állítom be.
- Gondoskodom a tüzelőberendezés és a kémény rendszeres, szakember által történő felülvizsgálatáról és karbantartásáról.
- Soha nem égetek hulladékot, PET-palackot, kezelt fát, bútorlapot, színes papírt, ruhát vagy üzemanyagot.
Mit kezdjek a zöldhulladékommal?
Ma Magyarországon a keletkező települési szilárd hulladék jelentős része (megközelítőleg 800.000 tonna) olyan biológiailag lebontható hulladékanyag (biohulladék), amely túlnyomórészt komposztálás útján hasznosítható, értékes növényi tápanyaggá alakítható. A komposztálás megvalósítható közvetlenül a keletkezés helyén (házi, ill. közösségi komposztálással), elkerülve az anyag hulladékká válását, vagy megfelelő szelektív gyűjtés, majd elszállítás után nagyobb komposztáló telepeken.
Dunakeszin kéthetente kerül sor a zöldhulladék háztól való elszállítására is. A szelektív-és zöldhulladék elszállítási menetrendről tájékoztatót a www.dunakeszi.hu oldalon, vagy postaládájukban találnak minden év elején.
A helyben történő komposztálás az alábbi előnyökkel jár:
- alapvetően csökken a képződő és a lerakókba kerülő települési szilárd hulladék mennyisége, ezáltal megnő a lerakók élettartama;
- csökken a hulladéklerakókból a környezetbe távozó üvegházhatású gázok mennyisége;
- csökken az elszállításra kerülő hulladék mennyisége, a hazai hulladékgazdálkodási rendszer terhelése, a működtetés költségei, az üzemanyag felhasználás és szén-dioxid kibocsátás;
- az így előállított komposzt helyben hasznosul, azaz közvetlenül kertjeinkben élvezhetjük ennek kedvező hatásait a tápanyag ellátottság és az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képesség tekintetében, nő a kerti talajaink vízbefogadó és víztározó képessége, csökken a szárazulással szembeni érzékenysége;
- a helyben előállított komposzt felhasználásával szükségtelenné válik a növények számára fontos tápanyagok külső forrásból történő beszerzése, műtrágyával történő helyettesítése, ezzel is jelentős mértékben csökkenthető az üvegházhatású gáz kibocsátás;
- a szerves anyagok így biztosan nem kerülnek elégetésre, így csökken a helyi légszennyező anyag kibocsátás.
Az alábbi menüpontokban összegyűjtöttük azokat a hasznos információkat, amelyek a lakosság további segítségére lesznek a téli, fűtési időszakban:
-
Környezetbarát tüzelés (helyes tűzrakás, tüzelőanyag-tárolás)
-
Hova fordulhatok, ha a szomszéd „befüstölt”? - Közérdekű panaszbejelentést – írásos beadványt lehet benyújtani az illetékes járási hivatalhoz, a Pest Megyei Kormányhivatal Dunakeszi Járási Hivatalhoz (Fő út 143.) lehetséges.