
2020.05.26
Óvjuk együtt a fecskék sárgyűjtő edényeit!
Sár nélkül nincs fecskefészek! A Zöld Dunakeszi program keretében városszerte fecske-sárgyűjtők kerültek kihelyezésre a fecskék fészkelésének megkönnyítése céljából. Ezúton kérjük a tisztelt lakosságot, hogy a sárgyűjtő edényeket ne mozdítsák el!
Különösen a városi belterületekre is bemerészkedő molnárfecskék költését nehezíti meg egyre inkább, hogy nem találnak kellő mennyiségű és minőségű sár fészeképítő anyagot. Egy-két egyszerű eszközzel segíthetünk nekik, hogy a városokban is tudjanak fészkelni!
A sárból a fészeképítés napjai alatt megközelítően egy maréknyit kell kis gombóconként a csőrükben a fészekhez szállítaniuk, majd beépíteniük a madaraknak. A fészeképítést segíthetjük stabil és mobil sárgyűjtő helyekkel is. A stabil sárgyűjtő hely lehet egy, a földbe leásott erős fólia, amit földdel fedünk és locsolunk; vagy lehet egy tálca, nagyobb virágalátét is, melybe szintén földet teszünk, s azt vizesen tartjuk, hogy mindig sár maradjon. A különböző típusú sárgyűjtő helyeket több helyen is elhelyezhetjük, minél több helyen elérhető, annál nagyobb a valószínűsége, hogy észreveszik a madarak. A sár csillogása oda vonzza a fecskéket, már a magasból észreveszik és szemrevételezik, alkalmas-e fészekanyagnak. Hasznos, ha a műfészkeket és a sárgyűjtő helyeket közel tesszük egymáshoz, így az egyik megtalálása segíthet, hogy a másikra is ráleljenek.
A füsti és molnárfecskék első fészeképítési időszaka április végétől május második feléig tart, majd június-júliusban, a második költés kezdetén megismétlődik. A későn érkező, későn párt találó vagy a tojásos, fiókás fészek megsemmisülése miatt április végétől augusztusig találkozhatunk fészeképítő fecskékkel. Érdemes a vonulás csúcsán, április közepétől működtetni, majd ettől kezdve a földet folyamatosan nedvesen tartani július közepe-végéig.
Forrás: szepzold.hu