A Zöld Dunakeszi Program elengedhetetlen eleme a közterületi esővízkezelés. A hatékony és a környezet számára legjobb megoldásokat Dunakeszin is alkalmazzuk. Ezek az ötletek társasházak, kertesházak esetében könnyedén és pénztárcakímélő módon megvalósíthatók.
Látványos és szép megoldás az esőkert
Kertünk éke lehet például az úgynevezett esőkert, ami tulajdonképpen egy megfelelő rétegrendekkel kialakított jó nedvszívó képességű árok, amit virágokkal, cserjékkel, de akár fákkal is beültethetünk. Esőzések alkalmával 2-2,5 x több víz felvételére képes, mint egy hagyományos árok és közben támogatja a csapadék talajrétegekbe történő beszívódását, a víz helyben tartását és helyben hasznosulását. Mivel az alsóbb rétegrend vízmegtartó és vízleadó közeg, akkor is adagolja a vizet a benne és körülötte élő növényeknek, amikor már nincs csapadék. Esőkertet Dunakeszin a Napsugár Bölcsőde mellett és nemsokára a Lidl-nél kiépített kerékpárút mentén is alkalmazunk.
A kisebb tavak az ingatlan értékét is növelik
Társasházak, nagyobb lakóközösségek kisebb – nagyobb méretű gyűjtőtavat is kialakíthatnak területükön, ide vezetve be a háztetőkről lefolyó esővizet. A tóvárosi tó is ilyen, halaknak, kacsáknak biztosít élőhelyet, emellett pedig az ingatlanok értékét növeli.
A Dunakeszi Diáknegyednél párologtató tavat épített Dunakeszi Város Önkormányzata, de a Klapka utca mentén több párologtató árkot is kialakított, hogy az útról ide vezesse az esővizet. Ilyen típusú árkok találhatóak az EuroVelo6 kerékpárút mentén is. Ezek a gyepes, szélükön cserjesávval kiültetett felületek is gyorsabban szikkasztják el a csapadékot, mint a hagyományos esővízgyűjtő árkok.
A lombkorona is felfogja a csapadékot
Kevesebb esővíz jut a burkolt felületekre, ha fákat ültetünk. Levelük felfogják a csapadékot, onnan lassan csöpög csak le, amit az alatta elterülő föld- vagy gyepes terület azonnal el is tud szívni. A levélen maradó vizet pedig a fák rövid idő alatt elpárologtatják.