1. Régi falu 2. Községháza 3. Paradicsom
Dunakeszi Anno
Dunakeszi, a mi városunk!
Együtt könnyebb!
A mai Dunakeszi hosszú múltra tekint vissza. Először 1255-ben, IV. Béla király egyik adománylevelében említették név szerint a települést, de a régészeti leletek és a történeti feljegyzések alapján tudjuk, hogy már a X. század végén létezett településünk.
Földrajzi fekvéséből adódóan, háborús helyzetekben a lakosság rendszerint szétfutott, de mindig újratelepült a falu. 1715 óta állandóan lakott településnek számít. Eleinte a Felsőtabánban, majd a mai Szent István utca környékén éltek eleink.
A faluhoz tartozott Alag-puszta, Kisalag (ma: Fót része), de a Duna-part, sőt a mai Gyártelep is. Az évszádok folyamán a település mindinkább kiépült. Mérföldkövet jelentett a vasút megépítése (1846), a Magyar Lovaregylet telekvásárlása (1890) és a lóversenypálya, valamint a tréningtelep kiépítése is.
Az évszázadok folyamán alakult ki a mai település, amelynek napjainkra már közel 45.000 lakosa van. Ismerje meg városunk múltját, történetét!
31.06 km2
43.490 lakos
30 km bicikliút
Keszi, keszi, de milyen keszi?
A Keszi törzs, illetve annak leszármazottai számos települést alapítottak a történeti Magyarország területén. A mai Budapest környékén kettőt is: Budakeszit és Dunakeszit.
Eleinte a Keszi településeknek nem volt megkülönböztető nevük, így még a káptalanoknál is előfordult keveredés e kérdésben. A megkülönböztetés érdekében, és a középkori kertkultúra megtelepedését követően Du…
„Olyan szép ez a vagón!” – Az aranykocsi
1938-ban, I. (Szent) István király halálának 900. évfordulójának méltó megünneplése érdekében megszületett a terv, hogy a Szent Jobb végigjárja a történelmi Magyarországot.
A püspöki székhelyeken nagy ünnepségek keretében kiemelték az ereklyét.
A Szent Jobb szállítására a MÁV Dunakeszi Főműhelyé egy szalonkocsit alakított át. Középen három részből álló üvegajtót tettek be, min…
A Lenin szobor esete
1975. április 22-én állították fel a dunakeszi Lenin szobrot, a Nap utcai lakótelep „főterén”. A szobrot eredendően Karcag városa számára készítette Segesdi György szobrászművész, 1965-ben. Mivel ábrázolásmódja nem volt hagyományos, ezért Karcag nem fogadta el, így raktárba került.
Végül, 10 évvel később, a megyei pártbizottság kezdeményezésére érkezett Dunakeszire. Az avatási …
A Katonadomb
Mindannyian szeretjük a Katonadombot, amelynek története az 1848/49-es szabadságharcig nyúlik vissza. Történt ekkor, hogy a tavaszi hadjárat során Görgey Artúr, a magyar sereg főparancsnoka Vác bevételére készült, de tartott attól, hogy Budáról a császári hadak megindulnak a város megsegítésére.
A Kmety-hadosztályt így Dunakeszire rendelte, akikhez további seregrészek is csatla…
Érdekli mi történt még?
Kattintson tovább és tovább kalauzoljuk a múlt eseményeibe. A dunakeszi helytörténeti weboldalon minden olyan fontos információt összegyűjtöttünk ami szeretett városunkkal és lakóival kapcsolatos. Ismerje meg a múltunkat, hogy együtt építhessük a jövőnket!