Dunakeszin 2025. március 1. és június 30. között várható a kéményseprők ellenőrzése. A társasházakban és a lakásszövetkezeti lakóépületekben kötelező a vizsgálat elvégzése, de a katasztrófavédelem munkatársai mindenki számára javasolják.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság legfrissebb értesítése alapján kéményseprő munkatársaik a dunakeszi ingatlanok kéményeit 2025.03.01-2025.06.30. között sormunka keretében ellenőrzik.
A kéményseprő-ipari tevékenységről szóló 2015. évi CCXI. törvényben, valamint a kéményseprő-ipari tevékenység ellátásának szakmai szabályairól szóló 21/2016. (VI.9.) BM rendeletben (a továbbiakban: BM rendelet) meghatározott közfeladat elvégzése érdekében a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Gazdasági Ellátó Központ, mint kéményseprő-ipari szerv a 2025. évi kéményseprőipari sormunka ütemterveit megyei bontásban elkészítette.
A sormunka keretében történő ellenőrzés a jogszabály szerint a szilárd tüzelésű berendezésekhez kapcsolódó égéstermék-elvezetők esetében évente, a gázüzemű és a zárt rendszerű tüzelőberendezésekhez kapcsolódó kémények vagy kéményrendszerek esetén kétévente történik meg, a kémények teljes nyomvonalának műszaki felülvizsgálatát pedig négyévente kötelező elvégezni.
2018. január elsejétől a klasszikus értelemben vett sormunka csak a társasházakban és a lakásszövetkezeti lakóépületekben kötelező, és a kéményseprő által megajánlott első két időpontban ingyenes. A tervezett sormunka ütemezett időpontjáról két héttel az ellenőrzés előtt hirdetmény, illetve postaládába dobott értesítő útján kapnak tájékoztatást a társasházi ingatlantulajdonosok. Az értesítés többlakásos, illetve többszintes épület esetén kapualji, jól látható módon elhelyezett hirdetménnyel történik.
A kéményseprő sormunka keretében az alábbi feladatokat végzi el:
- az égéstermék-elvezető ellenőrzését, szükség szerinti tisztítását;
- minden negyedik évben az égéstermék-elvezető műszaki felülvizsgálatát;
- a tüzelőberendezés biztonságos működéséhez szükséges levegő utánpótlásának ellenőrzését, figyelembe véve a levegő-utánpótlást befolyásoló műszaki berendezések, vagy egyedi beavatkozások hatását is;
- az égéstermék paramétereinek ellenőrzését;
- az összekötőelem ellenőrzését és szükség szerinti tisztítását;
- a szén-monoxid-érzékelő berendezésre vonatkozó műszaki követelmények teljesülését, valamint ellenőrzi az érzékelő működőképességét.
A társasházzá nem alakult, és gazdálkodó szervezet székhelyeként, telephelyeként, fióktelepként be nem jegyzett egylakásos ingatlanok tulajdonosai – zömmel családiház-tulajdonosok – részére a sormunka nem kötelező, de ajánlott.
További részletek az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapján olvasható.
A Pest megyére vonatkozó 2025-ös ütemterv a csatolt mellékletből letölthető.